IC 2016 SFMC AWARD RECIPIENTS

DEVIDER1

SFMC Awards – International Conference/Muster 2016

Honor Awards

Cross of Honor:
COL Michael Calhoun, 72630

Sword of Honor:
BGN Jari James, 63711

Shield of Honor:
COL Derek France, 50007

Star of Honor:
SGM Stephen Sardeson, 69180

Cadet Cross of Honor (Grade 4):
CDT Kendalyn Jarrett, 67518

Cadet Shield of Honor (Grade 4):
CDT Kendalyn Jarrett, 67518

Legion of Honor:
255th Marine Strike Group

Achievement Awards

Distinguished Service Cross:
LGN Oliver Savander, 63097

STARFLEET Cross:
COL Brian Allen, 45035
BGN TJ Allen, 66154
MGN Mark Anderson, 61429
COL David W. Anderson Jr,. 71553
LGN Wayne Augustson, 62262
GSGT Tim Barrington, 60369
1LT William Bartholomew, 72496
MGN Theresa Bristow, 66037
LTC Leo Brunelle, 66349
BDR Jeremy Carsten, 60142
MGN Rey Cordero, 55807
LGN Paul Dyl, 22241
LGN Fleona Dystast’ar, 16922
COL Gregory Fant, 72418
COL Jared Fielder, 56025
LTC Lisa Hergert, 64066
MGN Barry Jackson, 52343
BGN Jari James, 63711
COL Craig Kamikawa, 71554
FADM Wayne Killough, 47215
BDR Tom King, 61029
GEN Wade Larkin, 28375
BDR Angela Lewis, 65107
MGN Travis Littou, 44620
LGN Patrick McAndrew, 27667
MGN Julie McGowan, 54280
GEN Michael J. McGowan, 32888
GEN James Monroe, 49827
GEN David Nottage, 28197
GEN Linda Olson, 30869
BGN James Ortega, 63931
BGN Ken Purdie, 64437
SGM John Radle, 68362
BGN Douglas Reagan, 66273
BGN Donna Reid, 63437
GEN Paul Reid, 13374
BGN Shane Russell, 62533
SGM Stephen Sardeson, 69180
LGN Oliver Savander, 63097
BGN David Sladky, 66407
BDR Josiah Smiddy, 66621
BDR Liam Smith, 63916
COL Faith Steinberg, 66487
MGSGT Jerome Stoddard, 63036
MGN Owen Swart, 60471
MGN Ed Tunis III, 14121
GEN Jeffrey Victor, 34227
GEN Laura Victor, 53514
BGN Peter Yohe, 52898

SFMC Service:
COL Brian Allen, 45035
MGN Mark Anderson, 61429
MGN Barry Jackson, 52343
BGN Jari James, 63711
FADM Wayne Killough, 47215
MGN Travis Littou, 44620
GEN James Monroe, 49827
GEN Linda Olson, 30869
SGM John Radle, 68362
BGN Shane Russell, 62533
MGSGT Jerome Stoddard, 63036

SFMC Achievement:
COL Jared Fielder, 56025
BGN Jari James, 63711
MGN Julie McGowan, 54280
BGN Steven Parmley, 64993
BDR Josiah Smiddy, 66621
BDR Liam Smith, 63916
MGN Edward Tunis III,14121
BGN David Sladky, 66407

Meritorious Unit Citation:

95th Marine Strike Group
349th Marine Strike Group
377th Marine Strike Group
391st Marine Strike Group
503rd Marine Strike Group
717th Marine Strike Group

Leaders Commendation:
MGSGT Jonathan Kenna, 73060
SSGT Lyn McAliece, 68334
MCPT William Reed, 73085

TRACOM Awards

Team Delta (Student):
COL David Anderson, 71553
BDR Michael Brown, 69324
BGN Brian Landry, 65960

Team Delta (Honorary):

COL Jared Fielder, 56025
BGN Jari James, 63711 SGM John Radle, 68362

Student of the Year:
BGN Brian Landry, 69324

TRACOM Commanders Award:
BGN Shane Russell, 62533